MacOs Big Sur sonunda çıktı! İşte bilmeniz gerekenler

Bugün 12 Kasım itibariyle, MacOs işletim sisteminin en son sürümü Big Sur kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Bu yazı da MacOs Big Sur hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabileceksiniz.

Daha fazlası için Kıssa Devre‘yi takipte kalın.

Önce Tasarım

apple macos bigsur redesignedapps 06222020

MacOs Big Sur yeni bir tasarım düzeni getiriyor. IOS cihazlardaki gibi görünen dock bölmesi alt tarafta yerini almış. Birçok uygulamanın simgesi ise yeniden tasarlanmış.

Sağ taraftan, trackpad üzerinde 2 parmak hareketiyle açılabilen bildirim sekmesi tamamen elden geçirilmiş. Bildirim merkezi işlevselliğinin artırıldığını iddia eden Apple, ayrıca bu yapının isteğe göre kişiselleştirilebilir olduğunu da vurguluyor.

Safari’de nasibini aldı

Apple Big Sur ile birlikte Safari tarayıcısını da güncelleştirmiş. Artık daha kişiselleştirilebilir deneyim sunan tarayıcı, okuma listesi ve iCloud sekmesi gibi yeni dokunuşlarda barındırıyor.

apple macos bigsur safari improvedtabs 06222020

İçinde dahili tercüme özelliği bulunduran Safari, girdiğiniz internet sitesini 7 farklı dile kadar çevirme imkanına sahip. Beta sürümünde olan özellik henüz Türkçe dilini desteklemiyor.

WWDC 2020 etkinliğinde gizlilik üzerinde çokça durulan bir konuydu. Buna bağlı olarak da Safari’nin yerleşik gizlilik özellikleri geliştirilmiş. Artık internet üzerindeki tarama etkinliğini nasıl koruduğuna dair bir rapor veriyor.

apple macos bigsur safari privacyreport 06222020

Mesajlaşma?

Dahili mesajlaşma uygulaması artık favori sohbetlerinizi üst bölüme sabitleme özelliğine sahip. İyileştirmeler yalnız bunun ile sınırlı değil. Mac modellerinde kendi Memoji’lerinizi oluşturup, paylaşabilirsiniz. Bunun için iPhone’a bağımlı olmak zorunda değilsiniz.

apple macos bigsur messages pinned conversations 06222020

Doğrudan yanıtlama, yeni mesaj efektleri gibi bir sürü süslü özellikle donatılan uygulama aynı zamanda GIF paylaşımını da kolaylaştırmış.

Peki yol bulma?

Apple haritalar uygulamasının baştan tasarlandığını ifade ediyor. Big Sur ile birlikte 3 boyutlu dolaşımı mümkün kalan firma, ayrıca etrafta bulunan veya gitmek istediğiniz mekanlar hakkında bilgiler veriyor.

apple macos bigsur maps curatedguides 06222020 1

360 derece etrafa bakma sadece yollar ve caddeler için geçerli değil. 3 boyutlu taranmış kapalı mekanları da gezebilme imkanı sunacak olan haritalar, Mac’de oluşturulan bir rotayı iPhone’a gönderebilecek.

Yine mi gizlilik?

Son olarak Apple, Big Sur ile birlikte kullanıcılara kişisel bilgileri üzerinde daha çok şeffaflık sunacağının vaadini veriyor. App Store’dan bir uygulama indirirken, kullanıcıdan istenen bilgiler daha net bir şekilde okunabilecek.

Sadede gelelim

Biz de Kıssa Devre olarak Big Sur kurulumunu tamamladıktan sonra bir süre kullanıp, incelememizi ve görüşlerimizi yine buradan sizler ile paylaşacağız.

Kıssa Devre’ye abone olun.

Kaynakça

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close