meeting2 1

Shot of a support agent working in a modern office

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu uzak mesafe çalışma ve eğitim koşulları, plastik cerrahiye olan ilgiyi önemli ölçüde arttırdı.

Bunu tetikleyen başlıca sebep ise, saatlerini kamera karşısında geçiren bireylerin yaşadığı Zoom Dysmorphia adı verilen durum.

Bu durumun tanımı kısaca tanımı ise bireylerin kendilerini ekranda görmelerine bağlı olarak, çirkin hissetme gibi güvensizlikler yaşamalarını ifade ediyor.

huddle 01

Yazının yayımlandığı “Facial Plastic Surgery & Aesthetic Medicine” dergisinin yazarlarının değindiği birkaç önemli nokta var. Bunlardan ilki Zoom gibi video konferans uygulamalarında, Instagram veya Snapchat’de olduğu gibi görüntünüz üzerinde kontrol sahibi değilsiniz. Sadece görüntünüzü olduğu gibi aktarıyor.

Diğer bir nokta ise teknik açıdan ele alınmış. Kullandığınız cihazlar çoğu zaman geniş açılı lenslere sahipler ve bu durum örneğin burnunuzu olduğundan daha büyük yansıtabilir. Yani gerçek hayatta göründüğünüzden daha farklı algılanabilirsiniz. Bu teknik durum yukarıda bahsedilen güvensizlik problemine yol açabilir.

webp.net compress image

Bahsedilen bu nedenler doğrultusunda plastik cerrahi popülaritesini arttırmış oldu. Koronavirüsün ne zaman biteceği konusunda henüz bir uzlaşma yok iken, bu gibi farklı durumların ilerleyen vakitlerde artacağını ön görmek yanlış olmaz.

Daha fazlası için bültenimize abone olun.

Kaynakça

Kaynakça 2

INSTAGRAM’DA KISSA DEVRE’Yİ TAKİP EDİN