mbux wordpress

Mercedes-Benz, elektriğe dönüşümün devam ettiği şu günlerde, yeni EQS modelinde kullanacağı bilgi-eğlence ekranlarını tanıttı.

Alman otomobil devi, totalde 3 parça ve aracı karşılıklı iki A sütunu boyunca saran, kavisli OLED ekranların kullanıldığı bir çözüme gitmiş.

21c0001 012
Mercedes-EQ. MBUX Hyperscreen

Mercedes tasarım ofisinin başındaki isim olan Gorden Wagener, MBUX Hyperscreen konseptinin, aracın hem beyni hemde sinir sistemi olduğunu söyledi. Bununla birlikte bu ekranlardan kullanıcıya özel kişiselleştirilmiş öneriler alabileceksiniz.

Mercedes-Benz bu durumu bir örnekle açıklamış. Eğer sürücü, kış mevsiminde sıklıkla koltuk masajını tercih ediyorsa, yeni nesil MBUX Hyperscreen bunu algılayıp, öneride bulunabilecek.

Ya da aracınızı bir noktada yerden yükselterek kullanmak zorunda kalıyorsanız, içinde bulunan dahili GPS sayesinde, araç kendini otomatik olarak yükseltebilecek.

21c0001 015
Mercedes-EQ. MBUX Hyperscreen

Ekranların detaylarına inecek olursak, 141 cm en ölçüsüne sahip kavisli ve cam bir şerit kullanılmış. Bu cam şerit 650 derecede 3 katmandan oluşturulmuş. Mercedes-Benz, ilk katmana “zero-layer” ismini vermiş. Bu katmanda en önemli uygulamalara erişim imkanı veriliyor.

Ayrıca ekran altına gizlenmiş, dokunulduğunda tepki verebilen 12 tane titreşim motorunun kullanıldığı yeni nesil MBUX, 8 çekirdek ve 24 GB RAM kombinasyonunda hayat buluyor.

Sistem içinde mevcut 1 adet çok fonksiyonlu kameraya eşlik eden ışık sensörü, ortama göre ekran parlaklığı ayarlama görevini üstleniyor.

İlk olarak EQS ile kullanılacak sistem hakkında yeni gelişmeler oldukça Kıssa Devre’de sizler ile paylaşacağız.

Daha fazlası için web sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Haberin kaynağı