facebook telegram wordpress

Kullanıcı verileri ile ilgili güvenlik açıklarına bir yenisi eklendi.

Motherboard sitesinin aktardıklarına göre güvenlik araştırmacısı olan Alon Gal, Telegram botları aracılığı ile Facebook kullanıcılarının telefon bilgilerinin satıldığını öğrendi.

Alon Gal / Twitter

Telegram botları, herhangi bir kullanıcının yönetmediği, yapay zeka fonksiyonlarına sahip ve 3. parti geliştiriciler tarafından da hazırlanabilen hesaplara verilen isim.

Veri hırsızları Telegram botlarını kullanarak, dünya çapında 533 milyon Facebook kullanıcısının telefonlarını, kredi fiyatlandırmasıyla satıyor. 1 kişinin telefon bilgisi için 1 kredi 20 dolardan, eğer toplu halde istenirse, 10.000 kredi için 5000 dolar üzerinden satışa sunuluyor. Anlaşılan hırsızların işleyen bir ekonomileri bile var.

12 Ocak’tan beri çalışan Telegram botu, Alon Gal’in çektiği ekran görüntüsüne göre, satılan veriler 2019 yılından sonrasına ait.

Motherboard sitesi, Telegram ile iletişime geçerek bot hesabın acilen kapanması gerektiğini yetkililere iletti. Ancak bu veriler halen düşük seviye siber suçluların websitelerinde erişime açık.

Daha fazlası için web sitemizi takip edebilirsiniz.

Haber kaynağı