Merakla beklenen yeni Peugeot 308 tanıtıldı

Yeni logoya sahip olan yeni Peugeot 308 görücüye çıktı.

Gelin hep beraber yeni Peugeot 308’in detaylarına göz atalım.

İç tasarım

Yeni nesil i-cockpit’i barındıran Peugeot 308’e, GT donanımında sunulan 3 boyutlu ve direksiyonun üstünden bakılan, 10 inç boyutunda dijital gösterge paneli eşlik ediyor.

Sürücü ve yolcunun baş kısmını hedefleyecek şekilde konumlandırılan yeni havalandırma panellerinin hemen altında, standart olarak sunulan 10 inç boyutunda bilgi ve eğlence ekranı konumlandırılmış. Çoklu parmak dokunmatiği destekleyen bu ekran aynı zamanda kablosuz CarPlay ve Android Auto desteği de sunuyor. Bu ekranlara kolayca komut verebilmeyi ve uygulamaya göre kişiselleştirme sağlayan sanal i-toggle butonlar, Allure donanımdan itibaren yeni iç tasarımda kendine yer buluyor. Son olarak TomTom navigasyon ve sesli asistan desteğine sahip olduğunu da ekleyelim.

Yeni nesil i-cockpit’in getirdiği bir avantaj ise orta konsol bölümünde izlerini göstermiş. 2 tane büyükçe bardaklı, kablosuz telefon şarj imkanı, 34 litreye varan saklama hacmi ve 2 adet type-c girişi ile birlikte zengin bir çeşitlilik ve kullanışlılık sunmayı hedefliyor. Ayrıca vites kontrol ünitesi ise butonların yanındaki küçük bir modüle indirgendiğini belirtelim.

İç tasarıma etki eden diğer bir faktör ise 8 farklı renkten seçilebilen yeni ambiyans aydınlatmalar olmuş. Üst paketlerde veya opsiyon olarak sunulacak süet ve alüminyum parçalar kalite hissini arttırmak için kullanılan ögeler arasında.

3078517 ftithhbf8l whr

Teknolojiler

Bu yılın sonuna doğru Drive 2.0 ile yarı otonom sürüşe sahip olacak yeni Peugeot 308, 70 km/s ve 180 km/s arasında şerit değiştirme ve hız levhalarına göre ivmelenme veya yavaşlama önerilerinde bulanabilecek.

Standart veya opsiyon olarak sunulacak diğer sürüş destek asistanları ve diğer teknolojiler ise;

 • 75 metre menzile sahip kör nokta uyarısı
 • Geri trafik uyarısı
 • 180 derece geri görüş ve 360 derecelik park asistanı
 • Direksiyon ısıtma ve buz çözücü silecekler
 • Sürücü yorgunluk tespit sistemi
 • Otomatik acil durum frenleme sistemi
 • Elektrikli park freni
 • Otomatik uzun far asistanı

şeklinde sıralanıyor.

Ayrıca üst paketlerde sunulması beklenen 10 yöne ayarlanabilen elektrikli koltuklara, 2 adet hafıza ve masaj desteği de eşlik ediyor.

İç mekan hava kalitesini arttırmak için Hava Kalite Sistem teknoloji eklenmiş. Böylece dışarıdan gelebilecek kirli hava filtrasyondan geçirilerek, temiz havanın korunması sağlanmış oluyor. Aynı zamanda hava kalitesi, bilgi eğlence ekranından gözlemlenebiliyor.

10 hoparlörden oluşan FOCAL Premium-HiFi ses sistemi, 690W’lık 12 kanal bir amfiye ve ARKAMYS üretimi ses işlemcisine bağlı olacak. Peugeot’nun iddiası, basların güçlü, tizlerin berrak olduğu yönünde.

GT ve GT Pack donanım seviyelerinde, Peugeot Matrix LED teknolojisinin sunulacağı modelde, stop lambaları ise 3 boyutlu pençe şeklinde ve tamamen LED olarak tasarlanmış.

Boyutlar

EMP2 platformunda yükselen yeni Peugeot 308, hem tam elektrikli ve hybrid, hemde dizel-benzin kombinasyonlarını aynı gövde üzerinde barındırabiliyor.

0.28 rüzgar direncine sahip gövdesi, 4.36 metre uzunluğunda ve 2675 mm aks mesafesine sahip. Bagaj hacmi ise 412 litre olarak belirlenmiş. Koltuklar yattığı zaman toplam hacim 1323 litreye çıkıyor.

Seçime bağlı 16 ‘dan 18 inçe kadar farklı jant-lastik kombinasyonları seçilebiliyor.

3078415 lj20k81ewn whr

Motorlar

Yeni Peugeot 308, motor kombinasyonu konusunda cömert davranmış.

Gelin hızlıca PHEV, yani Plug-In Hybrid kombinasyonlara göz atalım.

 • Hybrid 225 e-EAT8: Önden çeker, 180 HP benzinli motora 81 kWh’lık elektrik motoru eşlik ediyor. Bu elektrikli motorun menzili ise 59 km.
 • Hybrid 180 e-EAT8: Önden çeker, 150 HP benzinli motora yine 81 kWh’lık elektrik motoru eşlik ediyor. Elektrikli menzili ise 60 km. (32A Wall-Box şarj ile 12.4 kWh bataryalar, 2 saat sürede şarj olabiliyor.

Sırada fosil yakıtlar var.

 • PureTech 1.2 110 HP ve 130 HP, 6 ileri manuel şanzıman,
 • PureTech 1.2 130 HP ise EAT8,
 • BlueHdi 1.5 130 HP yine 6 ileri manuel şanzıman ve
 • BlueHdi 1.5 130 HP EAT8 otomatik şanzıman ile

gelecek.

3078334 m7vdyx2roj whr

Yılın ikinci yarısında satışa sunulması beklenen yeni Peugeot 308’in üretimi Fransa’nın Mulhouse şehrinde yapılacak.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak ve görseller

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close