Yemek Sepeti skandal veri hırsızlığı hakkında açıklama yaptı

yemek sepeti skandal veri hirsizligi hakkinda aciklama yapti

Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğrayan Yemek Sepeti, konu ile ilgili kullanıcılarına bir açıklama e-postası yolladı.

Metnin özetinde, firmanın saldırıyı ilk olarak 25.03.2021 sabahında farkettiğini akabinde Yemek Sepeti’ne kayıtlı kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalındığını belirtti.

Ayrıca firma kullanıcılara ait kayıtlı kredi kartı bilgilerinin çalınmadığını, bu verilerin kendi MasterCard altyapısında ve Yemek Sepeti veri tabanı dışında saklandığını söyledi. Firmanın eklediğine göre, MasterCard tarafında finansal bilgilerin çalınmasına dair bir problem bulunmuyor.

Ayrıca Facebook ve Apple ile Yemek Sepeti’ne giriş yapanlar için endişelenecek bir durum olmadığını söyleyen firma, yine kredi kartlarında olduğu gibi, bu durum içinde giriş bilgilerinin Facebook ve Apple üzerinde tutulduğunu belirtti.

Ne tür bilgiler çalındı?

Firma yaşanan bu saldırı sırasında sırasıyla;

Ad – Soyad
Doğum Tarihi
Yemeksepeti’ne Kayıtlı Telefon Numaraları
Yemeksepeti’ne Kayıtlı E-posta Adresleri
Yemeksepeti’ne Kayıtlı Adres Bilgileri
Açık Olarak Görülemeyen, SHA-256 Algoritması ile Maskelenmiş Giriş Şifrelerinin çalındığını ifade ediyor.

(Bu kısım direk metinden alınmıştır.)

Veri hırsızlığı ile ilgili firma, Kişisel Verileri Koruma Kurulu), Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na durum hakkında bilgi verdiğini ekledi.

Yaşanan veri hırsızlığı ile ilgili KISSA DEVRE olarak ivedilikle kayıtlı kredi kartı bilgilerinizi silmenizi ve şifrenizi değiştirmenizi öneriyoruz.

Daha fazlası için takipte kalın.