Mercedes-Benz EQS tanıtıldı: Böylesini görmediniz!

mercedes benz eqs tanitildi boylesini gormediniz

Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli tepe modeli EQS’in üstündeki sır perdesi kaldırıldı.

Gelin EQS’nin detaylarına göz atalım.

Dış Tasarım ve platform yetenekleri

Firmanın ilk elektrikli lüks temsilcisi olan model EQS 450+ ve EQS 580 4MATIC olmak üzere iki farklı şekilde gelecek. 5216 mm gibi oldukça uzun bir gövdeye ve 3.21 metrelik aks mesafesine sahip olan EQS’in sürtünme kat sayısı ise 0.209 cd. Bu, dünya üzerinde seri üretimde olan herhangi bir araçta elde edilen en düşük rüzgar direnci değeri olarak kayıtlara geçti.

Standart olarak gelecek 4.5 dereceye kadar manevra yapabilen arka teker kontrolü ile dinamik bir sürüş vaadi sunan EQS’in arka tekerleri özel sipariş üzerine 10 dereceye kadar dönerek, 5.2 metrelik aracın dönüş çapını 10.9 metreye düşürebiliyor.

Dizayn olarak alışılmışın dışında bir Mercedes-Benz modeli ile karşı karşıyayız. İlk defa bu araca özel olarak tasarlanan bir platform üzerinde yükselen EQS için kabinin ileride konumlandığı bir tasarım anlayışı benimsenmiş. Bagaj kapağı kullanışlılık düşünülerek cam ile birlikte açılıyor ve 610 litre gibi önemli bir hacim sağlıyor.

Ön ızgara yerine siyah yekpare bir panel tercih edilmiş. Bu panel isteğe bağlı olarak Mercedes logosu dokulu bir şekilde sipariş edilebiliyor. Panel üzerinde boydan boya, aracın ön farlarına kadar uzanan ince bir LED şerit var. Alışık olduğumuz Mercedes gündüz lambaları ise standart olarak LED High Performance olarak gelirken, opsiyonel olarak far başı 1.3 milyon mikro ayna toplamda ise 2.6 milyon piksel ışın verebilen DIGITAL LIGHT sunuluyor.

Coupe tasarımlı arka tarafta ise bizi ince bir şerit şeklinde, 3 boyutlu sarmal desenlere sahip stop grubu karşılıyor. Geri görüş kamerası ise Mercedes logosunun altında gizli. Böylece dış etmenlerden muhafaza edilebiliyor.

İç tasarım ve teknolojiler

İç tasarımda ilk göze çarpan kullanılan 3 adet devasa ekran oluyor. MBUX Hyperscreen olarak adlandırılan sistemin detayları için buraya tıklayın.

Energizing Comfort olarak adlandırılan sistem ile EQS, sürücü ve yolcunun rahatlaması için 3 farklı mod sunuyor. Ormandaki açıklık, denizin sesi ve yaz yağmurları olarak dilimize çevirebileceğimiz modlardan herhangi biri seçildiği zaman, o moda uygun bir ambiyans oluşturuluyor ve sesler ile destekleniyor.

Üzerinde 350’den fazla sensör bulunduran araç, ışık seviyesini, sürüş mesafesini, hızlanma eğrilerini, klima sıcaklıkları ve sürücünün yada yolcunun ses tonu gibi sayısız veriyi yapay zeka sayesinde işleyerek bir profil oluşturuyor. Bunun sonucunda kişiye özel öneriler verebiliyor.

Güvenlik konusu EQS’in içinde de belirgin bir şekilde farkedilebiliyor. Örneğin sürücü, ön yolcu ekranına bakarsa, araç içi kamera sistemi durumu algılayıp ekranın parlaklığını otomatik olarak kısabiliyor.

OTA olarak adlandırıldığımız, merkezden gelen güncellemeler sayesinde EQS, aracın çıkış yaptığı tarihten itibaren çeşitli özelliklere bu şekilde kavuşabilecek. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz 10 dereceye kadar dönebilen arka teker fonksiyonu gibi.

Aracın yanına yaklaştığınız zaman otomatik olarak öne çıkan kapı kollarının yanı sıra, araç kapılarını kendi açabilme fonksiyonuna da sahip. Ayrıca MBUX sistemine “çocuğun içeri girmesine izin ver” gibi bir komut verirseniz de kapıyı açabiliyorsunuz.

Artık güç zamanı: Elektrik motorları ve batarya

EQS 450+ olan başlangıç modeli, arka tekerden çekiş sistemine sahip. Araç 245 kW yani 328 HP güç ve 568 nm tork üretiyor. 0-100 hızlanması 6.2 saniye olan modelin son hızı ise 210 km/s olarak belirlenmiş.

EQS 580 4MATIC ise 4 tekerden çekiş sistemine sahip. Araç 385 kW yani 516 HP güç ve 855 nm tork üretebiliyor. Yine son hızı 210 km/s olarak sabitlenmiş. 0-100 ise 4.3 saniye gibi etkileyici bir rakam.

Her iki modelinde toplam batarya kapasitesi 107.8 kWh. Bu değer, WLTP ölçümlerine göre 770 km menzil sunuyor ki bu çok iyi bir rakam. Batarya dolumu konusunda ise Mercedes-Benz, 200 kW hızlı şarjı desteklendiğini belirtiyor. Bu sayede araç 15 dakika sürede 300 km menzil kazanabiliyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak ve görseller