Microsoft büyük oynuyor: Xbox mağaza komisyonları düşüyor

Xbox Series S ve X

Microsoft, sızan belgelere göre Xbox mağazası için önemli değişiklikler planlıyor.

Komisyon oranları düşebilir

Süregelen Epic Games ve Apple davasında ortaya çıkan yeni belgelere göre Microsoft, PC tarafında %30 olarak aldığı komisyon ücretini %12’ye düşüreceğini açıkladıktan sonra, aynı planı Xbox mağazası için uygulamaya hazırlanıyor.

Sony, Nintendo ve Microsoft, şu ana kadar dijital satışlar üzerinden %30’luk komisyon oranı alıyordu. Ancak The Verge’ün ulaştığı yeni belgelere göre işin seyri Microsoft tarafında değişecek gibi gözüküyor.

Microsoft Xbox cephesinde, 2021 finansal yılı için yeni komisyon oranlarının %12 olması beklenirken, PC tarafında firmanın bir uyulmasını istediği bir koşulu var.

Xbox

Buna göre Microsoft’un PC tarafında %12‘lik komisyon oranına tabi olacak oyunların “stream” haklarına sahip olmayı istediği iddia ediliyor. Yani bu durum geliştiricilerin, oyunlarının Game Pass ve xCloud sistemine dahil edilmesine izin vermesi gerektiği şeklinde düşünülebilir.

Yeni komisyon oranlarının PC tarafında önümüzdeki Ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenirken, firmanın bu koşulunun halen geçerli olup olmadığı ise muamma konusu. Öte yandan Xbox tarafında yeni komisyon oranı hakkında henüz resmi bir açıklama olmadığını da ekleyelim.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak