iOS 15 tanıtıldı: İşte yenilikler!

iOS 15

Yeni iOS 15, WWDC 2021 etkinliğinde ortaya çıktı.

Önce FaceTime!

FaceTime artık Spatial Audio yani uzamsal ses desteğine sahip. Artık görüşmelerde doğallığı ön plana çıkarabilmek için kişilerin sesleri, ekran üzerinde bulundukları yerlerden geliyor. Ayrıca FaceTime portre modu ile arka plandaki objeleri bulanıklaştırarak, kişinin yüzünü ön plana çıkarabilecek.

Öte yandan FaceTime sohbetlerine artık Android kullanıcıları da paylaşılan bir link aracılığı ile katılabilecek. Sohbetler esnasında anlık müzik dinleme, film izleme ve ekran paylaşımı gibi modern özellikler ile donatılan uygulama Apple tarafından WWDC 2021 etkinliğinde yıldızı parlayanlardandı.

Apple iPhone12Pro iOS15 FaceTime portraitmode 060721 big.jpg.large 2x

Mesajlar ve “Sizinle Paylaşılanlar”

Mesajlar uygulaması “Sizinle paylaşılanlar” adında yeni bir sekmeye kavuşuyor. Böylece listenizdeki kişilerin size özel gönderdiği içerikler bir ekran toplanıyor. Fotoğraflar, Apple Music, Apple News, Apple Podcast ve Apple TV uygulamaları ile entegre çalışacak bu özellik, paylaşılan içerikten direk ilgili sohbet mesajına gidebilmenize olanak sağlıyor.

Memojilere ise artık kıyafet seçilebiliyor.

Apple iPhone12Pro iOS15 music shared 060721 carousel.jpg.large 2x

Odak modu ve yenilenen bildirimler

Apple iOS 15 sürümü ile birlikte bildirimler konusunda da iyileştirmeler yapmış. Artık size yakın insanlardan veya gerçekten önemli bildirimler, listenin en üstünde görüntülenecek. Yani zaman sıralaması değil, önem sırası ön planda olacak.

Bildirim özeti ile birlikte gün içinde gözden kaçırabileceğiniz iletiler veya görevleri görebilmeniz hedeflenmiş. İsteğe bağlı olarak sessize alınabilen bildirimler ayrıca size mesaj atan kişinin resimlerini de ekran gösterebiliyor.

Ayrıca yenilenen “Rahatsız etme” modu, iMessage uygulamasındaki kişilere sizin şu anda rahatsız edilmek istemediğinizi belirten bir ifadeyi, sohbet ekranında gösterecek.

Yeni Odak Modu ile birlikte yaptığınız işe göre (örneğin araba sürmek, uyumak veya oyun oynamak gibi) bildirimlerin size gösterilmesi ayarlanabilecek. Bir cihazda aktifleştirilen Odak Modu, otomatik olarak diğer Apple cihazlarında da aktif hale gelebilirken, ana ekranınızda size özel önerilerde bulunup, dikkat dağıtıcı uygulamaları göz önünden kaldırabiliyor.

Otomatik cevaplama, bazı kişiler için bu modu devre dışı bırakabilme özelliklerine sahip olan Odak Modu, dikkat dağınıklığı için iyi bir çözüm olabilir.

Harita

Apple Harita uygulamasını da es geçmemiş. Artık 3 boyutlu mimari modellemeler ile birlikte, yol üzerindeki ağaçlar, mahalleler gibi ince ayrıntılar da harita üzerinde gösterilecek elementler arasına girdi.

Safari

Safari artık yenilenen sekme tasarımına kavuştu. Baş parmak ile sekmeler arasında geçiş kolaylaştırılmış ve tek bir sayfa açık olan sekmeleri görebilme olanağı arttırılmış. Açık olan sekmeler için gruplandırma işlevi, Safari üzerinde ses ile arama yapabilme ve eklenti yükleyebilme de gelen yeni özellikler arasında yerini alıyor.

Spotlight

Spotlight arama ekranı artık içeriklerde daha görsel bir sunum ile kullanıcılarını karşılayacak. Aranan müzisyen, televizyon şovu veya film gibi içerikler bu iyileştirmeye verilen örnekler arasında.

Fotoğraflar

Anılar sekmesinde yer alan resimler için resmin barındırdığı ruh haline göre bir şarkı seçilecek.

Gizilik

Uygulama gizlilik raporu ile birlikte, takip için izin verdiğiniz uygulamarın, hangi bilgiler ile ve hangi yerleşik uygulamalar ile iletişim kurduğunu gözlemleme imkanı kullanıcıya sunuluyor.

iCloud+

Halihazırda var olan iCloud üyeliğinin üzerine eklenecek iCloud+ ile birlikte Apple, kullanıcılarına ekstra güvenlik sunmayı planlıyor. İnternet üzerinde sanal bir bağlantı oluşturarak kullanıcının bu şekilde gezinmesine olanak sağlayan iCloud Private Relay ile birlikte IP numarası üzerinde tam bir gizlilik vaadediyor.

Web üzerinde bir kayıt formu doldururken otomatik olarak bir mail adresi oluşturarak, kullanıcının gerçek mail adresini gizleyen Hide My Email’de iCloud+ sunulan diğer bir güvenlik seçeneği.

Hangi telefonlar uyumlu?

iPhone 6s ve iPhone SE sonrası tüm iPhone modellerinin yanı sıra 7. nesil iPod Touch’ta güncellemeyi alacaklar arasında. Çıkış tarihi olarak ise önümüzdeki sonbahar işaret ediliyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak