Yeni macOS Monterey tanıtıldı: İşte yenilikler!

macOS Monterey

macOS Monterey, WWDC 2021 etkinliğinde tanıtıldı.

İşte detaylar!

Universal Control sistemi ile örneğin MacBook Pro’da bulunan trackpad ve klavyeyi ile cihazınızın yakınında bulunan iPad veya iMac cihazlarını kontrol etmek için kullanılabilir hale getirilmiş.

AirPlay to Mac özelliği ile iPhone üzerinde oynatılan oyun ve film içerikler, artık macOS Monterey ile birlikte Mac cihazlarında da oynatabilecek. Aynı zamanda bu özellik podcast veya müzik gibi ses içerikleri içinde geçerli olacak.

SharePlay ile birlikte WWDC iOS 15 sunumunda çokça değinilen FaceTime üzerinde kullanıcılar ortak film izleme, müzik dinleme gibi etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirebilecek. Ayrıca iOS 15’te gelen uzamsal ve ses izolasyonu desteği de macOS Monterey ile birlikte FaceTime uygulamasının kazanacağı yetenekler arasında. Ancak Portre Modu ile arka plan bulanıklaştırma M1 çipe sahip Mac modelleri ile gelen Neural Engine sayesinde mümkün olacak.

Safari’de elden geçirilen uygulamalar arasında. Bulunduğu sitenin rengine dönüşebilen Safari’de üst kısımda yer alan arama çubuğunun boyutu küçültülmüş. Sekmeleri gruplama iOS 15 Safari sürümü ile birlikte macOS Monterey’de de yerini alırken, bu gruplar tüm Apple cihazlarında eşlenik olarak görüntülenebiliyor.

Odak Modu ile birlikte ön tanımlı gelen seçeneklerin (kodlama yapmak, çalışmak gibi) yanı sıra özelleştirebilir modlar ile istenilen uygulamalardan veya kişilerden bildirimler alarak, macOS kullanıcılarının çalışma konsantrasyonlarını korumaları hedeflenmiş. Odak Modu’da tüm Apple cihazlar arasında eşlenik olarak çalışabiliyor.

Quick Note ile Note uygulamasını açmadan hızlı ve seri bir biçimde notlar alabilmek ve bu notlara çeşitli linkler eklemek mümkünken, desteklenen uygulamalarda aldığını notlar ekranın bir köşesinde belirerek kullanıcıya hatırlatma imkanı sağlıyor. Ayrıca Note uygulamasında hastagler ile ayrım ve düzenleme yapabilmekte mümkün hale gelmiş.

iPhone’lara özgü olan Kestirmeler ile birlikte macOS Monterey kullanıcılara, özel olarak hazırladıkları veya hazır olarak gelen sistem komutlarına, Spotlight, Dock menüsü ve Finder üzerinden erişerek vakitten tasarruf etme imkanı da sağlıyor.

iOS 15’te güncellenen Haritalar uygulaması, kağıt metinler içerisindeki yazıları tarayarak kopyalama, yapıştırma ve arama gibi fonksiyonların kazanımı, M1 çip ile gelen Mac modellerinde AirPods Pro ve AirPods Max ile birlikte Spatial Audio (yani uzamsal ses desteği), Mail Privacy Protection ile birlikte Mail uygulamasındaki hareketler ile ilgili bilgi toplanılmasına kullanıcı tarafından karar verilmesi ve Mac kayıt göstergesi ile birlikte yüklü hangi uygulamaların dahili mikrofona erişebildiğini gösteren macOS Monterey ile birlikte kullanıcılara sunulacak yenilikler arasında yerini alıyor.

Hangi modeller macOS Monterey alacak?

  • iMac 2015 2. yarı ve sonrası
  • iMac Pro 2017 ve sonrası
  • MacBook Air 2015 1. yarı ve sonrası
  • MacBook Pro 2015 1. yarı ve sonrası
  • Mac Pro 2013 2. yarı ve sonrası
  • Mac Mini 2014 2. yarı ve sonrası
  • MacBook 2016 1. yarı ve sonrası

macOS Monterey sürümüne güncellenecek modeller arasında yerlerini alıyor.

macOS Monterey bu sonbahar aylarında kullanıcılar ile buluşacak.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak 1

Kaynak 2