Windows 11 tanıtıldı: İşte yenilikler!

Windows’un geleceği Windows 11 tanıtıldı.

İşte detaylar

Microsoft yeni Windows 11’de arayüzde getirdiği en önemli yenilik Başlat butonunu ortaya getirmesi oldu. Buna bağlı olarak firma yenilenen ikon, logolar ve yazı tipleri ile de “sade ve ferah” bir görünüme katkıda bulunmak istemiş.

Yeni tanıtılan Snap Layouts ile birlikte uygulamaları çeşitli pencere düzenlerinde ve tek bir ekranda kolayca görüntülemek mümkün olacak. macOS’lar mevcut olan farklı masaüstleri yaratabilme fonksiyonu da Windows 11 ile es geçilmeyen diğer bir detay.

İletişime önem veren firma, Teams’de mesajlaşma uygulamasını görev çubuğuna yerleştiriyor. iOS, Android ve diğer platformlar farketmeksizin yazışma, video gönderimi, sesli mesaj veya dosya aktarımı gibi fonksiyonlar gerçekleştirilebilecek. Ayrıca karşıdaki kullanıcı Teams kullanmıyorsa bu fonksiyonlar SMS ile tamamlanabilecek.

Teams entegrasyonu Windows 11 ile zirveye çıkarılmış. Sohbetleri sessize alıp sessizden çıkarma, görüntü paylaşma gibi fonksiyonlar, yenilenen görev çubuğunda yerlerini alacak.

Oyuncuları sevindirecek bir diğer yenilik ise Xbox’un Windows 11 ile yerleşik olarak gelmesi. DirectX 12 Ultimate ve Auto HDR destekli Windows 11 ile birlikte kullanıcılara en iyi görüntü kalitesine vaadedilirken, Direct Storage ile birlikte daha hızlı yükleme geçişlerine şahit olabilecekler.

Xbox konsoluna çıkmış aksesuarların varsayılan olarak desteklenmesi, Game Pass ile birlikte 100’den fazla oyunu deneyimleme şansı da bu birlikteliğin getirdiği avantajlardan birkaçı.

Yapay zeka ile güçlendirilmiş widgetlar Windows 11 ile geri dönüyor. Kullanıcının telefondan bakabileceği içeriklere Windows üzerinden ulaşmasını sağlayacak widgetlar kişiselleştirilmiş biçimde ekranın sol bölgesinde yerini alacak.

Ayrıca Windows 11 ile birlikte Microsoft mağazası da elden geçirilmiş. Tasarımı tamamen yenilenen mağaza Canva, Zoom, Disney+ gibi 3. parti uygulamalara da ev sahipliği yapacak. Ayrıca TikTok, Instagram gibi popüler Android uygulamaları da Amazon Apps aracılığı ile mağaza da yerlerini alacak. Firma bu konu hakkında detaylı açıklamayı ise ilerleyen aylarda yapacağını belirtti.

Windows 10’lu bilgisayarlar için ücretsiz bir yükseltme olacak Windows 11’e bu geçiş süreci, 2022’ye kadar geçerli olacak.

Önümüzdeki hafta Insider programı için ilk sürümü çıkacak olan Windows 11’in tam sürümü için firma bu yılın ilerleyen aylarını işaret ediyor.

Kaynak ve görseller

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close