Windows 11 için TPM 2.0 zorunluluğu kafaları karıştırdı: İşte detaylar!

Geçtiğimiz gün Windows 11’i tanıtan Microsoft’un TPM 2.0 zorunluluğu kullanıcıların kafasını karıştırdı.

Detaylar

Windows 11 ile yeni bir sayfa açan Microsoft, minimum sistem gereksinimlerinde belirttiği TPM 2.0 modülü, kullanıcıların bilgisayarınlarında çalıştırdıkları Windows 11 uyumluluğunu test eden uygulamada hata almalarına sebep oldu.

Kısa bir parantez açmak gerekirse TPM (Trusted Platform Modules), şifrelenmiş anahtarları, kullanıcı bilgilerini ve diğer hassas ögeleri, zararlı malware veya benzeri ataklara karşı koruyan bir donanım tamponu olarak nitelendirebiliriz.

Güvenlik esaslı bir birim olan TPM’ler, 2011 yılından beri 1.2 sürümü ile genellikle de bilgi teknolojisi sektöründe kullanılan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda tercih edilen bir yapı iken, Microsoft Windows 11 ile birlikte bu güvenliği genele yaymayı planlıyor.

Firma OEM üreticilerine TPM modüllerinin kullanımını Windows 10’nun çıkışından beri gerekli kılsada, bu üreticilere TPM modüllerinin Windows’un çalışabilmesi için aktif edilmesini zorunlu kılmadı.

Windows 11 ile bu perspektif değişecek gibi dursa da firma, sistem gereksinimlerinde bir iletişim sıkıntısı oluşturarak, kullanıcılara TPM 2.0 modülleri bilgisayarlarında mevcut değilse Windows 11’i yükleyemeyeceklerini ima eden bir kloz koydu. Yani Ryzen 2000 ve Intel 8. nesil altındaki herhangi bir işlemci Windows 11’i desteklemeyecekti. Ancak ilk paylaşılan sistem gereksinimlerinde ise TPM 1.2’nin yeterli olacağı belirtiliyordu.

Bu sebepten ötürü Windows 11 uyumluluk uygulamasını çalıştıran çoğu bilgisayar kullanıcısı, Windows 11 uyumsuzluğu hatası ile karşılaştı.

Şu an için hem Türkçe hemde İngilizce sistem gereksinimleri sayfasında TPM 2.0 ibaresi geçerliğinini korurken, firmanın TPM 1.2 sürümleri için ise doğrudan destek getirip getirmeyeceği ise merak konusu.

Son olarak Microsoft, TPM 1.2 sahibi kullanıcılarında belirli koşullarda Windows 11’i yükleyebileceğini ancak bunun tavsiye edilmediği belirttiğini de ekleyelim. Firma uyumluluk uygulaması ile ilgili önümüzdeki günlerde yeni bir güncelleme getirmeyi de planlıyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak 1

Kaynak 2

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close