Western Digital harici hard disklerinde veriler uzaktan silinebiliyor

Western Digital’e ait iki tane harici hard disk modelinde büyük güvenlik açığı tespit edildi.

Detaylar

Western Digital tarafından yapılan açıklamada firmanın, WD My Book Live ve WD My Book Live Duo modellerinde barındırılan veriler ve bilgiler, hackerlar tarafından tamamıyla silinebiliyor.

Firma kullanıcıların şikayetlerini değerlendirmeye alarak durumun nasıl gerçekleştiğine dair araştırmalarını sürdürürken, ilk bulgular bu iki modelin internet üzerinden erişilebilir olduğu için, silme işlemlerinin hackerlar tarafından farklı IP adresleri ile harici diske bağlanması şeklinde olduğunu gösteriyor.

Öte yandan firma, hackerların My Book Live ve Live Duo’nun yapısından kullanılan “nttpd,1-ppc-be-t1-z” isimli ve Linux ELF’de derlenmiş dosyanın içine trojan ekleyerek bu disklere erişilebilme imkanı olduğundan da şüpheleniyor.

Western Digital’in tavsiyesi ise acilen bu modelin tamamen kapatılması ve internet ile erişimlerinin kesilmesi yönünde. Eğer kullanıcılar MyCloud OS yazılımının 3. sürümünü kullanıyorsa bunu da 5. sürüme güncellemeleri de hayati önem taşıyor. Çünkü firma MyCloud OS 5’in bu saldırıdan etkilenmediği belirtiyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close